ZDOBYLIŚMY WYRÓŻNIENIE! - Konkurs Fundacji Integracja na sensoryczny plac zabaw

II WYGRANA W KONKURSIE FUNDACJI INTEGRACJA

Autor: Nina Klejnowska-Matacz


Na Wielkiej Gali Fundacji Integracja, w której mieliśmy przyjemność wziąć udział, otrzymałam ważne wyróżnienie
Jestem zaszczycona! Mój projekt po raz kolejny został doceniony, tym razem przez Kapitułę Konkursową w składzie:
Adam Włodzimierz Wach, architekt, audytor dostępności, Fundacja Integracja,
Kamil Kowalski, dyrektor Integracja LAB, wykładowca Ergonomii na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie – Fundacja Integracja,
Katarzyna Rzehak, historyczka designu, specjalistka projektowania uniwersalnego, Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji
Zuzanna Mielczarek, architektka, specjalistka ds. Projektów społecznych i innowacyjnych, PFR Nieruchomości S. A.,
Tomasz Gradowski, konstruktor, kierownik projektu Katowice Korczaka – PFR Nieruchomości S. A.,
Edyta Andrejczyk, architektka, ekspertka, PFR Nieruchomości S. A.
Marcin Szubski, architekt – Kuryłowicz&Associates, projektant osiedla Katowice Korczaka
Zofia Grzegorzek, architektka krajobrazu, we współpracy z Kuryłowicz&Associates, projektantka osiedla Katowice Korczaka
Dominik Berliński, ekspert w zakresie bezpieczeństwa na placach zabaw Centrum Kontroli Placów Zabaw,
Agnieszka Grinke wraz z synem Arturem (lat 10),
Iwona Zięba wraz córką Zosią (lat 5).
Honorowymi członkiniami Kapituły są Krystyna Wąchała-Malik, członkini Zarządu PFR Nieruchomości S.A. i Ewa Pawłowska, prezeska Fundacji Integracja.
Jolanta Wachowicz, sekretarzyni konkursu, PFR Nieruchomości S. A.
osiedlowy sensoryczny plac zabaw ziele na osiedlu projektowanie zieleni osiedlowej 2jpg
Konkurs dotyczył stworzenia przyjaznej przestrzeni osiedlowej – wspólnego, ogólnodostępnego, ciekawego i różnorodnego miejsca, służącego zabawie, rekreacji i integracji pokoleń. Zadaniem było zaproponowanie nowych, funkcjonalnych i atrakcyjnych przestrzennie oraz wizualnie sposobów zagospodarowania placu zabaw. Rozwiązania miały być oparte o elementy autorskie, nowatorskie oraz standardowe i dostępne na rynku, z uwzględnieniem maksymalnego budżetu. Całe założenie miało uwzględniać potrzeby wszystkich użytkowników, z uwzględnieniem różnorodności wiekowej, różnego stopnia sprawności itp.

Uczestnicy konkursu mieli zaproponować nie tylko nowatorskie elementy wyposażenia placu zabaw, ale również autorskie funkcje zabawowe, rekreacyjne oraz integracyjne, poprzez wykreowanie naturalnego krajobrazu, który stanie się równoważnym i istotnym elementem przestrzeni placu zabaw jak i osiedla mieszkalnego. Szczególnie Istotny wpływ na ocenę miało użycie takich elementów kompozycji jak: kolor, faktura, dźwięk, zapach.
Istotnym zadaniem uczestników konkursu było zestawienie takich rozwiązań funkcjonalnych, które zapewnią właściwe zbilansowanie aktywności: ruchowych i poznawczych. Pożądanymi rozwiązaniami dla użytkowników osiedlowego placu zabaw miało być zapewnienie stref sensorycznych powiązanych z elementami wykreowanego krajobrazu. Dzięki kolorom, fakturze, dźwiękom, zapachom, przestrzeń zabawy miała stać się integralną częścią osiedla mieszkaniowego i być chętnie odwiedzana. Plac zabaw nie może istnieć w próżni. To przecież także miejsce rekreacji i spotkań. Ważne jest jego dopasowanie do otoczenia i odpowiednio zaaranżowana zieleń.

Zaproponowana koncepcja miała być modelowym rozwiązaniem dla inwestycji realizowanych przez PFRN oraz służyć do stworzenia rekomendacji w zakresie kreowania dostępności przez Fundację Integracja i PFR Nieruchomości.
Spośród kilkudziesięciu nadesłanych prac przyznano nagrodę główną oraz dwa równorzędne wyróżnienia. Jedno z nich trafiło w moje ręce
osiedlowy sensoryczny plac zabaw ziele na osiedlu projektowanie zieleni osiedlowej 5jpg
Rozpiera mnie duma, ponieważ kolejny raz jest to dla mnie jasny sygnał, że elementy sensoryczne, odczuwanie krajobrazu i przyrody w sposób nie tylko wizualny mają ogromne znaczenie dla wszystkich użytkowników oraz wybitnych architektów - bez względu na podziały.
Idea mojego projektu zakłada stworzenie przestrzeni wspólnej, multisensorycznej, dla każdego. "Modelowy Integracyjny plac zabaw" to przestrzeń uniwersalna, pomyślana jako przedstawienie optymalnej pod względem edukacyjnym, rekreacyjnym, funkcjonalnym, przestrzennym, estetycznym i społecznym koncepcji uwzględniającej ideę zrównoważonego rozwoju.
Głównym założeniem stworzenia placu była idea „Playscapes” (krajobraz do zabaw) oraz nauki Marii Montessorii w duchu poznawania, doświadczania i budowania relacji z przyrodą, innymi grupami użytkowników oraz samym sobą.
osiedlowy sensoryczny plac zabaw ziele na osiedlu projektowanie zieleni osiedlowej 4jpg
Zachowano równowagę pomiędzy chętnie używanymi przez dzieci urządzeniami, oczekiwaniami stawianymi osiedlowym placom zabaw, a elementami innowacyjnymi sensoryczno - hortiterapeutycznymi oraz przyrodniczymi przeznaczonymi dla każdego - pobudzającymi kreatywność, inspirującymi do twórczej – wspólnej - zabawy i nauki.
Wydzielono strefy sensoryczne – zapachową, dotykową, równowagi, dźwiękową czy smakową – tworzące w głowie mapę myślowo - przestrzenną, ułatwiającą poruszanie się w terenie.
Na placu znajdują się ulubione przez dzieci urządzenia – huśtawki integracyjne, zjeżdżalnie, równoważnie, pagórki, duże głazy, tunel sensoryczny oraz miejsca do chowania się. Na placu znajduje się duży integracyjny, multisensoryczny zestaw zabawowy na piasku - z mostem, daszkami, barierkami. Jest wyposażony w elementy dźwiękowe i materiały o zróżnicowanych fakturach, ułatwiające poruszanie się i orientację w przestrzeni, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na terenie znajdują się też bujane fotele i hamaki w pobliżu szumiącej fontanny dla odpoczynku i relaksu.
Prostota drewnianych zabawek i stonowana kolorystyka pobudza wyobraźnię, kreatywność, rozwija uważność i zdolności manualne. Kolory i formy nie dominują, zostały ograniczone, by inne zmysły mogły działać mocniej. Elementy placu są proste, geometryczne, funkcjonalne, wpisują się w estetykę otoczenia osiedla Korczaka oraz już istniejących elementów małej architektury.
W poszczególnych strefach zaprojektowano ścieżkę sensoryczną, rzeźby kwiatów oraz zwierząt do dotykania i identyfikacji kształtów za pomocą dotyku, poczucia ciepła i zimna, szemrzący głaz wodny, rośliny grające i silnie pachnące o kłujących, gładkich i szorstkich liściach. Dzwoneczki wiatrowe grające na wietrze i szumiące wierzby.
Dla zdrowia użytkowników postawiono na aspekty związane z hortiterapią – terapią roślinami i ogrodem, a także samodzielną uprawą roślin.
Zapraszam Was do zapoznania się z tym projektem - jest on dla podwójnie ważny - z jednej strony jest dla mnie kolejnym punktem w kwestii rozwoju moich umiejętności zawodowych i zmierzenia się z tematem sensoryki w przestrzeni, z drugiej, jako mama dwójki dzieci, chciałabym aby nasze pociechy, umiały dostrzegać piękno przyrody, były jej integralną częścią, uczyły się uważności i wrażliwości oraz zrozumienia jej zasad, budowały z nią relacje opartej na wzajemnym szacunku - a przestrzenie nastawione na te wartości są do tego wspaniałym narzędziem.
osiedlowy sensoryczny plac zabaw ziele na osiedlu projektowanie zieleni osiedlowejjpg


313266812_993846941562858_5751155253850085010_njpg

Tekst, projekt, zdjęcia, opisy, wizualizacje:

mgr inż. arch. kraj. Nina Klejnowska-Matacz

Architekt krajobrazu, projektantka ogrodów

692 081 969

www.gardenandpleasure.pl

pracownia@gardenandpleasure.pl