TRENDY OGRODOWE 2023

TRENDY OGRODOWE 2023


Autor: Nina Klejnowska-Matacz


Otwarcie kolejnego sezonu w naszych ogrodach zbliża się wielkimi krokami. Najwyższa pora aby pomyśleć co w tym roku zaplanujemy, zaprojektujemy i zmienimy w naszych ogrodach. Odwiedzając targi ogrodnicze, czy przeglądając branżową prasę, uwagę przykuwają kolory i formy ogrodowych materiałów i gadżetów, a także nowoczesne sprzęty dla ogrodników – zarówno amatorów jak i profesjonalistów w coraz nowszych i zaawansowanych technologiach. Jeśli chcemy poznać producentów ogrodowych detali i oferowany w najbliższym sezonie asortyment dobrym pomysłem będzie odwiedzenie targów ogrodniczych organizowanych co roku w Poznaniu i Warszawie. Mogą one stanowić doskonałą inspirację dla dopiero planujących założenie ogrodu jak i dla tych, którzy marzą o odświeżeniu i nadaniu nowego charakteru swojej posesji. Wystawcy prezentują nie tylko elementy wyposażenia, meble, nowe odmiany roślin, które mają sprawić aby ogrody stanowiły wizytówkę posesji ale także kreują najnowsze trendy ogrodowe. Nowoczesny design, innowacje techniczne i stylistyczne to tylko niektóre tematy warte zainteresowania.

Z całą pewnością można stwierdzić, że największym trendem na rok 2023 jest już pojawiająca się od jakiegoś czasu moda w stylu EKO. Detale, które proponowane są do tworzenia ogrodowych aranżacji bazują na naturalnych materiałach, natomiast tworzywa sztuczne coraz częściej posiadają odpowiednie certyfikaty jakości oraz możliwości recyklingu. A może altana z wikliny, która na wiosnę się zazieleni? Czemu nie. Architektura coraz bardziej zbliża się do natury doceniając i inspirując się niezwykłą mocą przyrody. Popularne w ostatnim czasie gabiony są nadal niezwykle modne, a ich zastosowanie staje się coraz bardziej powszechne nie tylko w nowoczesnych modernistycznych aranżacjach ale także w ogrodach inspirowanych naturą. Wypełnienie zależy od zasobności portfela i naszych upodobań – od naturalnego kamienia, poprzez polne otoczaki po materiały, które zostały nam np. po budowie domu. Ponowne wykorzystanie z pozoru do niczego nie przydatnych materiałów jest jak najbardziej w stylu eko.

W każdym modnym ogrodzie powinny znaleźć się obowiązkowo rośliny użytkowe. Korzystanie z własnego ogrodu jako domowej spiżarni jest w modzie. W małych ogrodach powinny znaleźć się pachnące zioła, w dużym możemy pozwolić sobie nie tylko na krzewy owocowe takie jak aronia, borówka czy malina, ale również na kilka drzew owocowych wkomponowanych w całość ogrodowej kompozycji.

Jeżeli mamy na uwadze jaki styl ogrodowy będzie w tym roku trendy to możemy być pewni, że w dalszym ciągu królować będą nowoczesne, modernistyczne założenia ogrodowe bazujące na naturalnych materiałach – drewnie, kamieniu i wodzie. Hitem stają się ogrody w  stylu Boho. W modzie pozostają również ogrody inspirowane dalekim wschodem – służące kontemplacji ogrody ZEN, ogrody oparte o zasady sztuki Feng Shui, inspirowane Chinami czy Japonią. Coraz więcej uwagi skieruje się w stronę „kontrolowanej przyrody” – tworzone będą ogrody naturalistyczne przypominające wyglądem występujące w przyrodzie zbiorowiska roślinne np. leśne, łąkowe czy wodne. W ogrodach 2023 oprócz znajomych nam trendów pojawią się elementy eleganckiego stylu Glamour, efektownego Vintage lub zmysłowego - Sensual.

W dzisiejszych czasach nie każdy posiada obszerną przestrzeń, przeznaczoną do prowadzenia ogrodu. W związku z tym wzrasta popularność uprawy roślin ozdobnych i warzyw w donicach i pojemnikach. Ogrody są zakładane na tarasach, balkonach i dachach oraz ścianach. Wzrasta świadomość społeczeństwa na temat możliwości aranżacyjnych tego typu przestrzeni, a projektanci wychodzą im naprzeciw starając się umożliwić posiadanie własnego kawałka ogrodu. Duże i dobrze przystosowane do upraw roślin donice, moduły i podpory do zakładania ogrodów wertykalnych i zielonych ścian z roku na rok stają się piękniejsze i lepiej przystosowane do obecnego stylu życia, powstają nowoczesne osłony, pawilony i meble które z powodzeniem możemy stosować na niewielkich przestrzeniach.

Nadchodzi pora nowego, świeżego spojrzenia na ogród. Coraz częściej posiadacze kawałka ziemi oddają swoje ogrody w ręce profesjonalistów. A te za sprawą projektantów, nowatorskich pomysłów i poszukiwaniu inspiracji z natury i ze świata z roku na rok stają się coraz piękniejsze. Odpowiednie ukształtowanie ogrodu przyczynia się także do zwiększenia ilości terenów zieleni w tkance miejskiej oraz tworzenia enklaw przyrodniczych. Podobnie jak na światowych wybiegach mody, w kwestii stylizacji ogrodów projektanci prześcigają się w pomysłach działając zgodnie ze sztuką, bazując na doświadczeniu, pasji oraz inspirując się otaczającą nas naturą. To najlepszy moment aby przejrzeć najnowsze trendy, a wraz z nimi wprowadzić do ogrodu powiew świeżości i przygotować ogród na nadejście wiosny.


14889755_1145564768891772_8522032870299392077_ojpg69284920_2434935376621365_3000822945963573248_njpg69796361_2440473336067569_2924175230182096896_njpgarchitekt krajobrazu warszawa 2jpgprojektowanie ogrodw warszawa 11jpgprojekt ogrodu nowoczesnego warszawa 46JPGprojektowanie ogrodw nowoczesnych warszawa nowoczesne ogrody warszawa projekt tarasu przy rezydencji taras w stylu boho warszawa garden and pleasurejpg

Projekt, zdjęcia, opis, wizualizacje:

mgr inż. arch. kraj. Nina Klejnowska-Matacz

Architekt krajobrazu, projektantka ogrodów

692 081 969

www.gardenandpleasure.pl

pracownia@gardenandpleasure.pl