PROJEKTOWANIE NOWOCZESNYCH OGRODÓW TRAW

LEKKO I ZWIEWNIE

Autor: Nina Klejnowska


Mogłoby się wydawać, że koniec lata to zapowiedź finału kwitnienia roślin naszych ogrodach. Nic bardziej mylnego. Początek jesieni to pora najpiękniejszej odsłony traw ozdobnych. Trawy są niezastąpione do tworzenia niezwykłych aranżacji w ogrodach i od kilku lat przeżywają renesans nie tylko jako element naturalistycznych, rustykalnych nasadzeń. Są niezastąpione do tworzenia lekkich, zwiewnych kompozycji. Stanowią doskonały kontrapunkt w zdominowanych przez iglaki ogrodach.

projekt ogrodu warszawa 4JPG

Miskanty, trzcinniki, turzyce czy trzęślice to tylko niektóre z gatunków mogących dostarczyć niezwykłych efektów. Od lekkiej obwódki do masywnej przegrody, ostatnio niezwykle modne powinny zagościć w każdym ogrodzie. Mają liście zielone, szare lub niebieskie (kostrzewa ‘Glauca’) czasem żółte (hakonechloa ‘All Gold’), czerwone (imperata ‘Red Byron’) lub pstre (miskant ‘Zebrinus’) czasem z przebarwionymi na biało nerwami (turzyca ‘Ice Dance’, miskant ‘Gracilimus’), często przebarwiające się na jesieni. Niektóre z nich (trawa pampasowa, miskant ‘Silberfeder’, rozplenica) mają okazałe, puchate kwiatostany otwierające się pod koniec lata i zachwycające urodą przez całą zimę. Poruszane wiatrem wnoszą do ogrodu ruch i walory dźwiękowe. Oprócz niezwykłej kolorystyki i małych wymaganiach siedliskowych trawy ozdobne posiadają cechy pożądane we współczesnym projektowaniu, tworzenia kompozycji zarówno naturalistycznych jak i niezwykle efektownych, modernistycznych nasadzeń w otoczeniu nowoczesnej architektury. Są chętnie stosowane ze względu na różnorodność i nastrój jaki wprowadzają do ogrodów. Trawy są szczególnie efektowne jeśli posadzi się je w naturalnie wyglądających łanach. Wysokie formy (np. trzcinnik ‘Karl Foerster’) można zestawić z jasnymi, pierzastymi wiechami rozplenic. Razem będą tworzyć dramatyczne zestawienia. Nad oczkiem wodnym nie może zabraknąć roślin lubiącym wilgotniejsze stanowiska - turzyc i sitowia.

310869178_968647584082794_5705077003078560489_njpg


Trawy ozdobne to rośliny bardzo proste w uprawie. Posadzone na rabacie nie wymagają częstego odchwaszczania, ponieważ większość z nich to gatunki ekspansywne szybko pokrywające glebę nie dopuszczając do rozwój chwastów. Ogrody traw nie wymagają również częstego i specjalistycznego nawożenia ze względu na niskie zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Podlewanie jest wskazane, ale jeśli nie posiadamy systemu nawadniającego lub zapomnimy o dawce wody – nie będzie to dla nich problemem. Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy zabezpieczanie brył korzeniowych roślin na zimę przy użyciu przewiewnych materiałów m.in. mat słomianych lub gałązek drzew iglastych. Zimowe okrycie należy usunąć wczesną wiosną i przyciąć zeschłe, nadziemne części ok. 10-20cm nad ziemią. Trawy, które są odporne na niskie temperatury np. miskanty lub rozplenice można pozostawić nieprzycięte przez całą zimę ze względu na ich szczególne walory dekoracyjne w okresie zimowym.


projektowanie ogrodw warszawa 13jpgprojekt ogrodu nowoczesnego warszawa 27jpgprojektowanie ogrodw warszawa 3jpgprojekt ogrodu nowoczesnego warszawa 22jpg

Projekt, zdjęcia, opis, wizualizacje:

mgr inż. arch. kraj. Nina Klejnowska-Matacz

Architekt krajobrazu, projektantka ogrodów

692 081 969

www.gardenandpleasure.pl

pracownia@gardenandpleasure.pl