LUSTRO W OGRODZIE

OGRÓD W LUSTRZE

Autor: Nina Klejnowska-Matacz

projektowanie ogrodw nowoczesnych warszawajpg

Autor: Nina Klejnowska-Matacz


Coraz częściej aranżuje się małe ogrody przy szeregowcach, na tarasach przy mieszkaniach w blokach na nowoczesnych osiedlach. Urządzając tak małe przestrzenie często pada pytanie o możliwości optycznego powiększenia przestrzeni. Jak zrobić to najlepiej aby ogród wydawał się większy? Tu wychodzą naprzeciw materiały, które odbijają i powiększają ogrodowe obrazy.


Lustrami podkreślamy ciekawe akcenty ogrodu – wyjątkowo piękne rabaty, zbiornik wodny czy osie kompozycyjne. Możemy tworzyć ogrodowy nastrój, wywoływać wrażenie tajemniczości, głębi, magii, odbijać światło i obrazy. Nie polecane jest lokalizowanie luster naprzeciwko szlaków komunikacyjnych albo miejsc wypoczynkowych. Efekt, oglądania własnego odbicia w ogrodowym lustrze może być odwrotny do pierwotnych zamierzeń. Zamknięcie lustrem osi kompozycyjnej w ogrodzie spowoduje wrażenie „otwartej furtki”, nieskończoności i kontynuacji ogrodowej przestrzeni poza jej rzeczywistymi granicami. W długich wąskich ogrodach montujemy lustra tak aby poszerzyć i skrócić go optycznie. W tym celu dobrym rozwiązaniem okazuje się powieszenie ciągu luster naprzeciw siebie na dłuższych bokach działki. Odbijające się w nich rośliny poszerzą i skrócą ogród oraz zwiększą optycznie powierzchnię rabat. Jeśli chcemy aby lustro stanowiło jedynie narzędzie do uzyskania efektu powiększającej iluzji należy wkomponować je w rośliny np. pnącza, kolumnowe odmiany roślin czy wysokie byliny. Może być ono również elementem dekoracyjnym samym w sobie, wtedy staramy się wyeksponować jego walory wieszając je w widocznym miejscu.

Lustra nie muszą być wykonane z trudnego do utrzymania w czystości szkła. Odbijającym zwierciadłem może być polerowana stal nierdzewna, poliestrowe czy akrylowe płachty a nawet… stojąca woda odbijająca np. niebo. Nowością na rynku jest szklany tłuczeń, ciekawa alternatywa dla żwirowych nawierzchni, który odbija i rozczepia światło dając w ogrodzie migocącą poświatę, niczym tysiące maleńkich luster.

Jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie szkła, zamówmy lustro w zakładzie szklarskim, zaznaczając, że ma być ono zastosowane na zewnątrz. Będziemy mieć pewność, że szkło będzie grube, krawędzie dobrze wyszlifowane, a tylna strona zabezpieczona farbą chlorokauczukową. Dobrze aby tafla została umiejscowiona we wnęcę, tak, aby krople deszczu nie brudziły zbytnio powierzchni, a nam nie dostarczał ciągłej pracy związanej z jego pielęgnacją i czyszczeniem. Lustro podobnie jak to w domu może zostać obramowane – tutaj prym będzie wiodła wyłącznie fantazja. W ogrodach w stylu Vintage czy Glamour ramy mogą patynowane lub bogato zdobione. W ogrodach nowoczesnych czy minimalistycznych rezygnujemy z ramy lub wybieramy designerskie proste obramowania w określonym kolorze np. białym lub czarnym. Można również pokusić się o drewnianą alternatywę ramy, komponująca się kolorystyczne z tarasem czy altaną.

Montowanie lustra czy odbijających obrazy tafli musi być dostosowane do zastosowanego materiału. Ciężkie szklane płaszczyzny bezpieczniej zamontować na kotwach, dodatkowo zabezpieczone podkładkami rozkładającymi naprężenia i oddzielającymi lustro od elementów montażowych, lekkie ekrany z tworzyw sztucznych można mocować mocnymi klejami.

Lustro w ogrodzie jest rozwiązaniem problemu małej przestrzeni. Przy użyciu kilku trików optycznych nawet niewielki ogródek może zamienić się w duży ogrodowy salon. Podkreślając lustrami kompozycje roślinne uzyskujemy wrażenie nieskończoności, i zwiększonej ilości materiału roślinnego w ogrodzie. Mimo, że przestrzeń użytkowa pozostanie ta sama…

architekt krajobrazu warszawa 3jpgprojektowanie ogrodw warszawa 20jpgprojekt ogrodu warszawa 13jpglustro w ogrodzie ogrod z lustrem projektowanie nowoczesnych ogrodow ogrod przy rezydencji w milanwku garden and pleasure nina klejnowska mataczjpg


lustro w ogrodzie projektowanie ogrodw nowoczesnych nowoczesne ogrody warszawa garden and pleasure nina klejnowska-mataczjpg

Projekt, zdjęcia, opis, wizualizacje:

mgr inż. arch. kraj. Nina Klejnowska-Matacz

Architekt krajobrazu, projektantka ogrodów

692 081 969

www.gardenandpleasure.pl

pracownia@gardenandpleasure.pl