KOT W OGRODZIE

KOCIMI ŚCIEŻKAMI

Autor: Nina Klejnowska

pexels-photo-17041911jpeg


Przygotujmy ogród tak aby zarówno rośliny jak i nasz pupil miały w nim swoje miejsce. Kot jest zwierzęciem niezależnym, możemy być więc pewni, że będzie szukał własnych ścieżek zwiedzając ogrodowe zakamarki. Sam zdecyduje co i gdzie będzie robił w naszym ogrodzie.


Na świeżych, przekopanych grządkach układajmy gałązki lub patyczki najlepiej takie z igłami lub kolcami. Do ochrony naszych grządek przydadzą się więc pędy świerkowe i sosnowe – dodatkowo użyźnią i lekko zakwaszą glebę na rabatach. Unikniemy w ten sposób załatwiania się kota w tych miejscach i rozgrzebania nowych nasadzeń. Dodatkowym zabezpieczeniem przed kotem buszującym w roślinach będą obwódki czy niskie żywopłoty np. z berberysów.

Ulubione miejsca, w których kot spędza najwięcej czasu obsadźmy kocimiętką. Ta piękna, fioletowo kwitnąca bylina ma dla kota niezwykle atrakcyjny zapach.


Zrezygnujmy z roślin trujących jakich jak wawrzynek, cisy, ostrokrzewy, złotokapy czy jałowce sabińskie. Dla właścicieli mruczków również mało trafnym wyborem będzie ogród w którym królować będą starannie przystrzyżone kule bukszpanowe i wypielęgnowane z troską roślinne rarytasy. W kocim ogrodzie sadzimy bujne odporne krzewy ozdobne np. tawuły, hortensje bukietowe, kaliny i berberysy oraz łany bylin np. funkie wspomniane już wcześniej kocimiętki, lawendy itp. Świetnym wyborem będzie stworzenie łanów traw ozdobnych – kot będzie plądrował zakamarki pomiędzy nimi nie narażając przy tym roślin na zniszczenia.


Kłopotliwe okazuje się sadzenie młodych drzewek. Koty uwielbiają ostrzyć pazury na korze co dla rośliny może okazać się zabójcze. Młode pnie należy obłożyć filcem lub korkiem tak aby kot nie uszkodził pnia zachowując przy tym cyrkulację powietrza w obrębie rośliny.


Jeżeli jesteśmy fanami upraw pojemnikowych i mamy w ogrodzie dużą ilość wolnostojących donic, pamiętajmy aby dobierać do ogrodu takie, które w przypadku kociego skoku nie przewrócą się pod ciężarem i nie będą chwiejne. Do wyściółkowania donic aby nie stały się kocią toaletą użyjmy wilgotnego mchu lub dużych kamiennych otoczaków. Delikatne kwiaty i rośliny jednoroczne lepiej jednak sadzić w podwieszanych koszykach.


Im więcej zakamarków, murków pergoli i altanek – tym lepiej. Nie dość, że wprowadzają one dużo uroku i podnoszą atrakcyjność ogrodu to są świetnym schronieniem dla kota i możliwością wypoczynku w dogodnym dla niego miejscu. Jeśli zauważymy, że kot szczególnie upodobał sobie jakieś miejsce – nie ingerujmy. Pozostawmy je do kociej dyspozycji. Może my stworzyć dla kota miejsce na toaletkę wysypując ją piaskiem lub żwirkiem wydzieloną przestrzeń w zacisznym kąciku. Nauczony, nie będzie załatwiał się na przypadkowych rabatkach. Kot będzie wygrzewał się na wzniesionych murkach i rabatach albo podskubywał rosnącą trawę. Z tego względu warto nie kosić jej zbyt nisko.


Jeśli w naszym ogrodzie zamieszkują ptaki należy zadbać o ich spokój i nie narażać na obecność kota. Wszelkie karmniki czy lęgowe budki wieszamy wysoko na drzewach lub specjalnie do tego celu skonstruowanych wysokich balach drewnianych. Nie umieszczajmy w ogrodzie karmników, bo może się to okazać łatwo dostępne miejsce do zdobywania przez kota łupów. Co innego krety, myszy czy nornice. Te nie będą chciały żyć w sąsiedztwie naszego drapieżnika i nie zawędrują do naszego ogrodu, a nawet jeśli to kot szybko się ich stamtąd pozbędzie.


Spędzając czas w ogrodzie kot może mieć mnóstwo zabawy i radości. Należy zatem zadbać o jego bezpieczeństwo. Aby nasz pupil nie wychodził poza nasze ogrodzenie można zastosować kilka trików. Ogrodzenie nie powinno być zbudowane z kamienia lub drewnianych sztachet, ponieważ kot będzie na nie wskakiwał, chodził, przedostając się na zewnątrz. W pobliżu ogrodzenia nie powinny znajdować się też drzewa, wzniesienia, meble i murki. Nasze zwinne zwierzę chętnie wykorzysta różnego rodzaju platformy do wspinaczki. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się lekkie, metalowe przęsła czy siatki ogrodzeniowe lub wysokie na 2m mury otoczone wolierą. Jeśli przęsła mają duże oczka przez które kot jest w stanie się przecisnąć można dodatkowo zabezpieczyć je siatką np. przeciw kretową. Zabezpieczy to także nasz ogród przez wizytami kotów z sąsiedztwa. Absolutnie zakazane jest używanie tzn. elektrycznych pastuchów. W skrajnych przypadkach mogą one okaleczyć lub nawet zabić naszego pupila.