OGRÓD BIAŁO-CZARNY

MOBILE POCKET GARDEN TERMOORGANIKA

SZTUKA W KROPKI 2010


Projekt jest odpowiedzią na sztampowe i odarte z artystycznej indywidualności i kreatywności ogrody. Nieograniczone możliwości wyrazu stworzyły grunt dla projektu niecodziennego, ogrodu niekonwencjonalnego wyznaczającego nowe szlaki w wartościowaniu i postrzeganiu przestrzeni publicznych. Ogród mobilny, uniwersalny, przeznaczony dla każdej przestrzeni proponuje zupełnie inne spojrzenie na daną lokalizację.

Zadaniem mobile pocket garden jak każdego ogrodu kieszonkowego jest uatrakcyjnienie i zazielenienie niewykorzystanych skrawków w tkance miejskiej, oraz zaproszeniem do nowego doświadczania postępów w architekturze krajobrazu. Rośliny zastosowane przewrotnie, z przymrużeniem oka być może trochę kontrowersyjnie, spełniają te same funkcje estetyczne i zdrowotne.

Niewątpliwie projekt nosi znamiona eksperymentu, znacznie różniące się od codziennej praktyki ciągłych kompromisów. Motyw czarnych kropek obecny jest w każdej płaszczyźnie, każdym zastosowanym materiale. Wydziela on strefy funkcjonalne znaczeniowe, determinuje podział przestrzeni.

Kontrasty zawarte pomiędzy czarnymi kropkami a przestrzeniami nieskazitelnej bieli stwarzają możliwości do kontemplacji i partycypacji ze sztuką krajobrazu, a także możliwości konceptualne – zastosowanie jednocześnie spontaniczności i niezwykłej precyzji w planowaniu przestrzeni. Projekt ten kształtowany jest przez przeciwieństwa – linie proste i krzywe, kwadrat i koło, biel i czerń, roślinność i materiały sztuczne. Abstrakcyjna całość staje się magnetyczna, zaczynamy myśleć o relacjach JA, przyroda, miasto. Jest ona także formą promowania kreatywnego myślenia o sztuce ogrodu i krajobrazu o miejskich przestrzeniach publicznych, stymulowania wyobraźni i czerpania przyjemności z poszukiwania osobistych ekspresji.

Nina Klejnowska

Sztuka w kropki Mobile Pocket Garden